Hősi halált halt ejtőernyősökre emlékeztek

A Magyar Ejtőernyősök Bajtársi Szövetségének tagjai április 12-én, kedden délelőtt a Rákoskeresztúri új köztemetőben, délután pedig a Farkasréti temetőben emlékeztek rég elhunyt bajtársaikra. Lerótták kegyeletüket a hősök sírjánál utódaik, a Magyar Honvédség jelenlegi katonái, hozzátartozók, tisztelők, barátok is.

Hősi halált halt ejtőernyősökre emlékeztek. Először Kiss Zoltán posztumusz alezredes emléktáblájánál gyültek össze repülősök, ejtőernyősök, családtagok, tisztelői a 298-as parcellánál. Itt emlékeztek a magyar katonai ejtőernyőzés egyik alapítójára, aki koncepciós per áldozata lett 1952-ben.

A Himnusz eléneklése után a kiváló katona életútját Boldizsár Gábor ezredes, a Magyar Ejtőernyősök Bajtársi Szövetségének alelnöke méltatta. „Egész élete során példakép volt, aki mindvégig ember maradt az embertelenségben is” – hangzott el a beszédben.

Elsőként a családtagok helyezték el koszorúikat az emléktáblánál, majd a bajtársi szövetség, a Felderítők Társasága Közhasznú Egyesület vezetői, a szolnoki helikopterbázis, a kecskeméti repülőbázis, és az MH Pápa Bázisrepülőtér, az MH 34. Bercsényi László Különleges Müveleti Zászlóalj, az MH 25/88. Könnyü Vegyes Zászlóalj, az MH Ludovika Zászlóalj képviselői, valamint barátok, tisztelők koszorúztak. Befejezésül a részvevők elénekelték az Ejtőernyős indulót.

Délután a Farkasréti temetőben négy hősi halott sírjánál tartottak rövid megemlékezést a résztvevők. Pontosan a magyar katonai ejtőernyőzés legnagyobb tragédiájának 70. évfordulóján emlékeztek Bertalan Árpád posztumusz alezredesre, Bene László posztumusz századosra és Kelemen Károly repülő századosra.

Hősi halált halt ejtőernyősökre emlékeztekMint ismert, 1941. április 12-én Veszprémből indultak első bevetésükre, a délvidékre a Magyar Királyi Honvéd Ejtőernyős Zászlóalj katonái. A négy Savoyából álló kötelék vezérgépének fedélzeten volt Bertalan Árpád őrnagy is, aki elkísérte katonáit. A gép felszállás közben néhány billegés után balra dőlt, majd orra bukott. A földet érés következtében az üzemanyaggal és lőszerrel feltöltött repülőgép kigyulladt. A repülőtéren tartózkodók megpróbáltak segíteni, de az égő gép közelébe sem lehetett kerülni. A katasztrófában 16 ejtőernyős és 4 repülős vesztette életét.

Ugyancsak megemlékeztek a jelenlévők vitéz Boksay Antal főhadnagyról, az első magyar ejtőernyős katonáról, aki 1918. március 23-án a dél-tiroli Pergine repülőtere fölött először ugrott ki repülőgépből.

Valamennyi sírnál elhangzott a Himnusz és az Ejtőernyős induló, és megkoszorúzták a hősi halottak síremlékét. Volt ahol verset szavaltak, és volt, ahol rövid beszédben méltatták az elhunyt tetteit. Minden helyszínen elhelyezték a megemlékezés virágait, koszorúit az ejtőernyős bajtársi szövetség, a felderítők egyesülete, a légierő és szárazföldi haderőnem képviselői, HM Társadalmi Kapcsolatok és Hadisírgondozó Hivatal vezetői, valamint a hozzátartozók, tisztelők.

Forrás: Jetfly.hu